Hakkımızda

Kimiz Biz?

Kitap Ağacı; kitaplara inanan, kitapların dostluğuna güvenen bir avuç kitapseverin katkıları ile 18 Eylül 2013 tarihinde kuruldu. İnstagram başta olmak üzere Twitter, Facebook ve Vikitap ortamlarından çok sayıda katılımcı ile büyümeye başladı. Hep beraber aynı kitabı yaşamak ve aynı cümlelerde buluşmak adına; her ay oylama ile seçilen ortak bir kitabı okumaktı amacımız.

Bunun akabinde ilk kitabımız George Orwell – 1984 olarak belirlendi ve 23 Eylul 2013 tarihinde yaklaşık 300 kişi ile aynı anda kitaba başlandı. Sırası ile şimdiye kadar okunan kitaplarımız;

 • Khaled Hosseini – Ve Dağlar Yankılandı
 • Harper Lee – Bülbülü Öldürmek
 • Trevanian – Şibumi
 • Oğuz Atay – Tutunamayanlar
 • Sabahattin Ali – Sırça Köşk
 • Cemal Süreya – Sevda Sözleri
 • Jean-Christophe Grange – Siyah Kan
 • Gabriel Garcia Marquez – Yüzyıllık Yalnızlık
 • Fyodor Dostoyevski – Suç ve Ceza
 • Émile Zola – Germinal
 • Zülfü Livaneli – Sevdalım Hayat
 • Kürşat Başar – Yaz
 • John Verdon – Peter Pan Ölmeli
 • Hakan Günday – Kinyas ve Kayra
 • Helene Wecker – Golem ve Cin
 • Franz Kafka – Milena’ya Mektuplar
 • Wulf Dorn – Psikiyatrist
 • Beyazıt Akman – Dünyanın İlk Günü
 • Orhan Pamuk – Kafamda Bir Tuhaflık

Okunan her kitap, özellikle katılımcıların İnstagram başta olmak üzere Twitter, Facebook ve Vikitap profillerinde gerek fotoğraflar gerekse altı çizilen cümlelerle paylaşıldı. Mesafeler yok sayılarak bir kitabın aynı anda yüzlerce okuyucuya neler hissettirdiği sosyal medyada konuşuldu, tartışıldı. Kitaplar kadar yazarlar da mercek altına alındı. Bilgi paylaşıldı, paylaşıldıkça çoğaldı. Bu etkileşim çığ gibi büyürken her kitapseverin düşündüğü “Çevremde yalnızım, kitapları benim kadar seven yok” önyargıları kırıldı. Yaşanan yalnızlık duygusu yok oldu. Kendimiz gibi düşünenlerin varlığı saptandı ve sınandı.

Kitap Ağacı üyeleri sadece sanal ortam ile yetinmeyip yüz yüze de kitap dostluklarını pekiştirmek adına buluşmalar düzenlemeye başladılar. Toplamda 159 buluşma ile 29 farklı ilde ve Hollanda’da kitap dostları bir araya geldi. Bu iller; Adana,  Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çorlu, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, İzmit/Kocaeli, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Sakarya, Samsun, Tokat, Trabzon ve Van. Bu illerimizde her ay düzenli olarak Kitap Ağacı buluşmaları düzenlenmektedir. Organizasyon sahiplerinin ve katılımcıların hediyeleri, kitap çekilişleri ve o ay okunan kitabın analizi ile geçen buluşmalar bir klasik halini almıştır.

Bu buluşmalarda konuk olarak Serkan Koktay, Selim Çiprut, Ozanser Uğurlu, Deniz İrfan, Halim Altınışık, Erol Çelik ve Serkan Türk gibi yazarları ağırladık. Şimdiye kadar 4 yazar ile röportajımız bulunmaktadır. Bu yazarlar; Ahmet Ümit, Hakan Günday, Ozanser Uğurlu ve Deniz İrfan’dır.

Buluşmaların haricinde Kitap Ağacı Kitaplaşma Günleri adı altında Bursa ve Sakarya’dan katılımcılarımız her 15 günde bir toplanıp, seçtikleri kişiye kitap almaktadırlar. İl buluşmaları ve Kitaplaşma Günleri dışında Kitap Ağacı Ailesi olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Trabzon Kitap Fuarlarına katıldık.

Birincil amacımız kitap okumak olarak başladı ama biz çıtamızı genişletmeye devam ettik. Edebiyat sevgimizi her hafta bir edebiyat filmini beraber izleyerek pekiştirdik. Her hafta bir üyemizin seçtiği filmi izledik ve üzerinde tartıştık. Kitaplardan daha güzel hediye olmaz dedik ve 2 kez hediye çekilişi düzenledik. Gerek farklı illerde gerekse farklı ülkelerde toplamda 600 kişinin katıldığı bu çekilişlerde üyelerimiz birbirlerine kitap hediye ettiler ve dostluklarını gerçek hayata taşıdılar.

Kitabı okumak değil okutmakta marifet dedik Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde bulunan Yıldırım Beyazıt Han Ortaokulu için bir “Kitap Ağacı Kütüphanesi” yaptık. Şuan hala devam eden “Bir Çocuğun Kitap Ağacı” ve “Tekerlekli Sandalye için Mavi Kapak” adı altında iki projemiz daha mevcuttur.

Kitap sevgisi ile başladığımız bu yolda Kitap Ağacı ile bambaşka bir dünyaya kapılarımızı sonuna kadar açtık. Bugün içinde bulunduğumuz şartları ilk gün hayal edememiştik, ama bugün gerçekleştirmesini bildik. En başta söylediğimiz ‘’OKUDUKÇA BÜYÜR İNSAN’’ idealizmini somut ve soyut her alanda hissettik. Türkiye’nin birçok yerinden Kitap Ağacı üyeleri bugün birbirlerinin gerçekten dostu oldular. Sanalı gerçekliğe dönüştürdük ve bunlar hep kitapların ortak dili sayesinde gerçekleşti.

Biz kitabın gücünü keşfedip büyürken, dünyamız küçüldü!

Küçük bir grupla çıktığımız bu yolda kitapseverlerin yanımızda olması, artık ‘’BİZ’’ olmamız, sınırları yok sayan kocaman bir aile olmamız mucize gibi… Ve bu hayat, hayatlarımız mucizeleri sonuna kadar hak ediyor… Aynı ağacın gölgesinde, nesillerce, ortak paydası kitap olan insanları bir arada tutmak, birleştirmek, kitapların tek ölümsüzlük olduğunu bir kez daha kanıtlamak tek hedefimizdir. Tamamen gönüllülerden oluşan ekibimizin vakti oldukça buralar da renklenecek, hiç şüpheniz olmasın!

Gözünüz takipte gönlünüz kitaplarda bizimle birlikte olsun. Unutmayın, okudukça büyür insan.

Kitap Ağacı ailesi